Miluju práci, dokážu celý hodiny sedět a dívat se na ní...

Murtagh

20. srpna 2007 v 1:46 |  Murtagh
V Eragonovi (Eragon) ztvárnil Garrett roli tajemného Murtagha.
Murtagh je jednadvacetiletým synem Seleny a zrádce Dračích jezdců Morzana. Morzan je jediným z Krvopřísežníků, který měl dítě, a proto o Murtaghovi ví jen málo lidí. Mnoho z těch, kteří o Murtaghovi vědí, se ho snaží zabít ze strachu, aby se nestal svým otcem.
Selena zemřela ještě, když byl Murtagh malý, a tak byl vychován krutým otcem. Jednou, když byly Murtaghovi tři roky, se Morzan opil a vzteky po něm hodil svůj meč. Nebýt okamžité pomoci léčitelů, Murtagh by zemřel. Otcův meč mu však na zádech zanechal ošklivou jizvu, táhnoucí se přes celou páteř až k levému boku.
Poté, co byl jeho otec zabit Bromem, vyrůstal Murtagh na hradě krále Galbatorixe, který mu platil ty nejlepší učitele. Jeho hlavím učitelem se stal Tornak. Naučil Murtagha číst, psát, znát dějiny Alagaesie, ale hlavně bojovat. Nyní umí skvěle zacházet s mečem a ječtě lépe s lukem. Tornak ale nebyl pouze jeho učitelem. Byl zároveň prvním člověkem, který se o Murtagha opravdu zajímal a kterému na něm opravdu záleželo.
Když Murtagh dospěl v muže, pozval ho Galbatorix na soukromou večeři. Murtagh se snažil navázat konverzaci, ale Galbatorix mu dával najevo, že nemá chuť se vybavovat. Po večeři se však rozpovídal. Nabídl Murtaghovi velení nad jeho vojskem. Přitom mu vykládal, jak mu záleží na jeho lidu a vůbec na celé Alagaesii, až Murtagh přijal.
Zanedlouho si ho Galbatorix nechal zavolat. Byl rozzuřený, protože se objevilo několik vzbouřenců, kterých se obával. Murtaghovým úkolem bylo vzpouru potlačit. Když se však zeptal, co má se vzbouřenci udělat, Galbatorix mu bez rozmýšlení odpověděl, že je má všechny zlikvidovat. Teprve teď Murtagh pochopil, jaký doopravdy král je.
Byl jím znechucený, a proto se rozhodl spolu s Tornakem uprchnout z jeho hradu. Při tomto nezdařilém pokusu byl však Tornak zabit. Murtaghovi se podařilo utéci, ale zůstal sám, pouze se svým koněm, který se jmenoval Tornak, po jeho učiteli.
Za nějakou dobu se doslechl, že král vyslal několik svých zrůd, aby našli jakého si chlapce, ze kterého má sám velký Galbatorix strach. Vydal se tedy po jejich stopách a našel je právě ve chvíli, kdy se chystali onoho chlapce (Eragona) zabít a zachránil mu život. Chlapec mu zprvu nedůvěřoval, ale neměl příliš na vybranou. Pověděl Murtaghovi, že se jmenuje Eragon, že se stal Dračím jezdcem a že hledá cestu k Vardenům. Murtagh se stává jeho společníkem, ochráncem, ale co je mnohem důležitější - přítelem. Celou dobu však zarytě mlčí o své minulosti.
Murtagh doprovází Eragona, avšak nechce jít až k Vardenům. Eragon to stále nedokáže pochopit. Mají stejný cíl, oba bojují proti království a Murtagh by mohl být pro vzbouřence cenným přínosem. Murtagh se však obává, že by ho Vardenové mohli poznat a uvěznit, či dokonce zabít.
Jednoho dne dojde mezi Murtaghem a Eragonem ke rvačce a Murtagh je pod nátlakem Safiry donucen přiznat, kdo je. Eragon mu přestává věřit jako dříve, ale nezavrhne ho. Zanedlouho začnou být pronásledováni Urgaly a Murtagh již nemá příležitost vyhnout se střetu s Vardeny. Když najdou jejich sídlo v Beleorských horách, jsou nuceni podstoupit prověření mysli Dvojčaty. Eragon ho podstoupí, ale Murtagh odmítne - nechce, aby zjistili, co je zač. Dvojčata se tedy pokusí prověřit mu mysl násilím a málem ho přitom zabijí. Jsou však včas zastaveni a Murtaghovo tajemství zůstává prozatím utajeno. Ale ne nadlouho. Vůdce Vardenů Ajihad pozná Murtaghův hlase (Morzanův hlas byl totiž velmi podobný) a nechá ho uvěznit. Má být uvězněn do doby, než si nechá prověřit mysl a to on neudělá nikdy.
Brzy nato dojde k bitvě mezi královými Urgaly a Vardeny. Ajihad se rozhodne Murtagha propustit, a tak se Murtagh postaví společně s Eragonem na stranu Vardenů. Pobije mnoho nepřátel a je Ajihadem uznán za spojence Vardenů.
Po vítězné bitvě se spolu s Ajihadem, Dvojčaty a několika vojáky vydává zahnat do tunelů pod horami posledních pár Urgalů. Při návratu jsou však zrazeni a napadeni. Murtagh dlouho odráží útok, ale nakonec je zraněn a odtažen Urgaly zpět do podzemí. Poté, co se na kraji propasti nacházejí jeho zkrvavené šaty, je prohlášen za mrtvého.
Murtagh však není mrtvý. Je unesen Dvojčaty, kteří tajne slouží Zlu a je předveden před Galbatorixe, kde je krutě potrestán za svůj útěk. Galbatorix ví, že je Murtagh velice silný, a proto mu dá jedno z dračích vajec, ze kterého se mu vylíhne rudý drak Trn. Galbatorix poté donutí Murtagha (zřejmě mučením) složit slib ve starověkém jazyce o tom, že mu bude sloužit a chránit ho. Galbatorix Murtagha ještě více zdokonalí v umění boje, ale hlavně ho naučí excelentně používat kouzla.
Po několika měsících je Murtagh Galbatorixem vyslán do bitvy na Hořících pláních, aby zabil vládce trpaslíků Hrothgara a pokusil se zajmout Eragona. Murtagh musí uposlechnout, a proto kouzlem zabije Hrothgara a postaví se s Trnem Eragonovi a Safiře. Po celou dobu jejich společného souboje má však na hlavě helmu. Když se Eragonovi podaří mu ji strhnout, je odhalena krutá pravda... Novým Dračím jezdcem na Galbatorixově straně je Murtagh.
Murtagh Eragona lehce porazí, ale nechá ho jít, i když ví, že ho za to Galbatorix krutě potrestá a vezme Eragonovi Zar'roc (Utrpení). Meč, který patřil jeho otci, který mu zanechal jizvu na zádech a který je jeho dědictvím. Ještě než odejde, prozradí Eragonovi tajemství: Je Eragonovým starším bratrem. Eragon je naprosto zdrcen - nedokáže uvěřit tomu, že je synem takové zrůdy, jakou byl Morzan. Murtagh nakonec na Trnovi odlétá z Hořících plání...
...Strašně se těším na Brisingr (v češtině vychází na konci 11.11. 2008), kde se dozvím, jak to s Murtaghem skončí. Jen doufám, že se vzepře tomu odpornýmu Galbatorixovi a přidá se opět na stranu Dobra!:-)


Tady je pár obrázků Murtagha... Tak tady je Garrett úplně dokonalej!!!:-)
Skvělý video s Murtaghem!!!;-)
 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 zdenek zdenek | 3. ledna 2008 v 14:16

mas to tu husty hlavne toho Murtagha.chvalim:)

2 kiki kiki | E-mail | Web | 3. ledna 2008 v 21:06

Murtagh jestli zůstane s Galbatorixem tak mu nakopu zadek. :-) je to moje nejoblibenějši postava. Ten blog se mi vlice libi!! Maš to tu hezke! Velice se mi libi s Murtagh , diky tobě jsem si  ho oblibila ještě vice!! :-)

3 Allien.9 Allien.9 | E-mail | 4. ledna 2008 v 19:35

Pani, to jsem moc rada... At zije Murtagh!!!:-))

4 jounino jounino | 25. února 2008 v 8:34

Miuu Murtagha je to sikovny herec az na to ze se sprahne s galbatorixem a doufam ze se obrati :-) a bude se svym bratrem bojovat bok po boku a ne proti nemu snad plotoze jestli na tak.......ho nemam rada :-(ale jinak upo skvelej :-)a doufam ze se obrati :-)snada to jak sebral eragonovi mec....a rychle na nej vyvalil pravdu tak to bylo krute :-( no co uz je to kniha ale moc pekna :-)

5 Allien.9 Allien.9 | E-mail | 25. února 2008 v 20:21

Krute? No podle me spis DABELSKE.;-))

6 Elissabet Elissabet | 29. února 2008 v 16:50

on je hlavně ďábelsky sexy :-))

7 Rona Rona | 29. února 2008 v 21:26

pekná stránka...

8 nezname nezname | 5. dubna 2008 v 13:06

haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

9 Simča xP Simča xP | E-mail | 10. června 2008 v 23:01

nooo popravdě m,ě dost štvě že jeho "obrovské ráda přes celá záda" je tak malá..... a taky jeden detail.... kde eragon ve filmu "pokřtí" tu holku?.... vždyť tim se ztratilo tak půlka děje druhýho dílu ne?.. a kde je přítelkyně ronana další ztracená část knihy..!

10 Allien.9 Allien.9 | E-mail | 16. června 2008 v 18:07

Ve vynechanych scenach.

11 Jitka Jitka | 24. července 2008 v 16:04

Pořád něco hledám o Eragonovi a tady je to fakt super!

12 Allien.9 Allien.9 | E-mail | 6. srpna 2008 v 15:14

No... Diky, ale nemam tu jeste obsahy knih a tak.

13 deasbejhf deasbejhf | 17. srpna 2008 v 22:09

maš to tu pěkny ,ten murtak je upa božsky  je to prostě borec noooo ,je fakt krásnej ja ho prostě miluju a má tak sexy černy vlasy noo co dodat

14 Karipka Karipka | Web | 21. srpna 2008 v 16:31

je neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej

já chci aby zustal zlej..to mu sluší..:D

15 krystof krystof | 26. srpna 2008 v 17:16

pekny ale ten kontrast s podkladem je katastrofa

16 H H | 31. prosince 2008 v 12:46

Pokus,zda se plní tahle přání:

Řekni si pro sebe jedno jméno chlapce nebo děvčate, s kterým by jsi chtěl-a být (3x).

Mysli na něco, co by jsi chtěl-a dosáhnout v průběhu příštího týdne a řekni si to pro sebe (6x).

Kdybys si měl něco přát, co by to bylo? Řekni si to pro sebe! (9x).

Mysli na něco, co by jsi chtěl aby se událo mezi tebou a osobou na kterou jsi myslel-a při prvním obrázku a řekni si to pro sebe 12x.

Teď je tu náročná část, vyber si jedno přání z těch na které jsi už myslel-a, zkoncentruj se na to přání jak jen můžeš a nemysli na nic jiného jen na to přání.

Teď řekni svoje poslední a konečné přání vzhledem k přání, které jsi si vybral-a.

Teď když jsi toto dočetl-a, máš hodinu na to, aby jsi to poslala 15ti lidem a Tvoje přání se stane skutočností do týdne.

Čím víc lidem to pošleš, tím plněji se zrealizuje tvoje přání.

Kdyby jsi chtěl-a ignorovat tento list, opak sa ti stane skutečností

17 fox fox | 8. ledna 2009 v 19:56

murtagh je nej a nej a nej a nija zvlášť mi neva že je na záporný straně......ty záporáci sou stejn nejlepsí  a ty kapku narušený zvlášť.....ale stejne z toho paolini udělá typickej happyend.......nic zajimavýho

18 Ewitta Ewitta | 9. února 2009 v 17:45

mno a ako murty je garrett proste neodolatelny:)no ja nemam slow....proste nadherny:))

19 nika a zuzu nika a zuzu | 26. února 2009 v 12:51

MILUJEME MURTAGHA

20 Sesan Sesan | E-mail | 1. března 2009 v 16:47

Ahojík scháním nějaké plakáty Murtagha prosím pište na icq 356-307-592

nebo mail saraz.simik@seznam.cz

cena dohodou moc díky

21 ada ada | E-mail | Web | 5. března 2009 v 15:35

ach....

22 Ewitta Ewitta | 20. dubna 2009 v 16:56

mno... ak mam prawdu powedat a myslim ze mi to uznate ze Garry je ako Murtagh uuuuuuuuplne uzasny:))ale keby som wopred neskumala a neinformovala sa a nezistila ze hra w eragonovi tag by som ho w tom filme wobec nespoznala...lebo ked si porownam napr takeho patroclesa z troje a murtyho...to su dwe odpisne postawy...a wobec by ma nenapdalo ze ix hra jeden:D

23 allyra allyra | 5. června 2010 v 12:52

jo to teda je.

24 Elva Elva | 26. června 2010 v 17:15

Tak nevím, sice jsem Eragona nedočetla úplně dokonce,ale přijde mi divné, že by se v knize vyskytovalo tolik POTVRZENÝCH informací zrovna o Murtym.(Eldesta jsem četla)

25 terezefe terezefe | 6. února 2011 v 9:41

hezký blog,já mam murthaga nejradši a vůbec by mi nevadilo kdyby zůstal u galbatorixe(kterej mi nepříde tak strašnej jen by mohl být trochu méně krutý) jen by mě naštvala jeho porážka :).

26 eragonova fanynka eragonova fanynka | 20. března 2011 v 19:30

hhhhhhhhhhhhhhheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkyyyyyyyyyyyyyyyyyyy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

27 eragonova fanynka eragonova fanynka | 26. března 2011 v 18:03

Eragon nebo Murtagh?Já sama jsem o tom hodně dlouho přemýšlela.A myslím žekaždý má své světlé i stiné stránky.Tek mi prosím odpověste. :-)

28 Dawn Dawn | Web | 6. dubna 2011 v 21:21

Co na něm vidíte??Vždyť kvůli němu zemře Oromis :( Možná ho hraje hezkej herec ale to je tak vše :P
Team Eragon 4ver :D

29 eragonova fanynka eragonova fanynka | 29. května 2011 v 10:28

[28]:vidím to naprosto stejně(ale jako herec je bezva)ERAGON ♥♥♥♥♥♥☺☻

30 Lenča Lenča | 7. května 2012 v 20:59

[28]:To nevadí Murtahg je proste naj a prečítaj si Inheritance a pochopíš ;D

31 *Kali* *Kali* | 2. června 2012 v 8:09

Veď to dopadlo dobre, ja mám rada oboch a inheritance, keď vaznili nasuadu, som si Murtagha obľúbila ešte viac :))) ale Eragona mám rada možno ešte kúsok viac :)

32 Faires* Faires* | E-mail | 13. července 2012 v 18:22

Milujem MURTAGHA...mas to tu fakt heskyyy...ty nadpisy na obtazky su fakt presné...je neodolatelnyý..:* ma taku andelsku tvar ze se mi o nem dokonca sniva..:):*

33 Nej čtenář Nej čtenář | 14. srpna 2012 v 23:51

Murtagh však není mrtvý. Je unesen Dvojčaty, kteří tajne slouží Zlu a je předveden před Galbatorixe, kde je krutě potrestán za svůj útěk. Galbatorix ví, že je Murtagh velice silný, a proto mu dá jedno z dračích vajec, ze kterého se mu vylíhne rudý drak Trn. Galbatorix poté donutí Murtagha (zřejmě mučením) složit slib ve starověkém jazyce o tom, že mu bude sloužit a chránit ho. Galbatorix Murtagha ještě více zdokonalí v umění boje, ale hlavně ho naučí excelentně používat kouzla.
Po několika měsících je Murtagh Galbatorixem vyslán do bitvy na Hořících pláních, aby zabil vládce trpaslíků Hrothgara a pokusil se zajmout Eragona. Murtagh musí uposlechnout, a proto kouzlem zabije Hrothgara a postaví se s Trnem Eragonovi a Safiře. Po celou dobu jejich společného souboje má však na hlavě helmu. Když se Eragonovi podaří mu ji strhnout, je odhalena krutá pravda... Novým Dračím jezdcem na Galbatorixově straně je Murtagh.

jen tam jsem viděl chybu, on ho vyslal jen do boje, to on zabil krále trpaslíků z vlastní vůle a tim galbatorixe překvapil, kdybys k tomu přidala brising i 4 díl, tak to je mnohem lepší

34 pro Allien.9 do nej čtenáře pro Allien.9 do nej čtenáře | 14. srpna 2012 v 23:54

co třeba tu být před 4 lety to je nic moc a napsals jen půlku edice!

35 Faires* Faires* | E-mail | 18. srpna 2012 v 16:29

Ale  posledni dil edice došel do prodeje jem tohle jaro

36 adi adi | E-mail | 3. září 2012 v 20:18

souhlasíte s tím že film totálně spackali? OK,jako samostatný příběh v poho, ale podle knížky? vubec by nešel natočit druhý díl..

37 lienka lienka | E-mail | 2. ledna 2013 v 20:56

[36]:
Jo, film je katastrofa, prala bych si at to natoci znovu...ale Murtagh je uzasnej!

38 Anežka Anežka | E-mail | 25. března 2013 v 16:15

ahojky.
zdravím všechny kteří milují murtagha tak jako já.
chci se jenom zeptat.
o murtaghovi jsem slyšela v těch tvích O MURTAGHOVI a taky jsem se na něj koukla na internetu.chci se jen zeptat jestli není o murtaghovi film s českým dabingem.
děkuji moc..
miluji tě murtragu!

39 Anežka Anežka | E-mail | 25. března 2013 v 16:15

pardon
miluji tě MURTAGU

40 Anežka Anežka | E-mail | 25. března 2013 v 16:22

a pro info
knížky mám přečtený

41 Alice Alice | 28. března 2013 v 23:22

Murtagh♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

42 Anežka Anežka | E-mail | 29. března 2013 v 9:57

jj
Murtagh=*
=)
=)

43 lienka lienka | E-mail | 1. dubna 2013 v 18:17

Proc se tak o Murtaga bijete? Staci prijit na nasi skolu, mame tam jeho dvojnika...

44 Anežka Anežka | E-mail | 12. dubna 2013 v 13:48

lienka :
fakt?

45 Alice Alice | 16. dubna 2013 v 22:27

tý jo! lienka, pošleš mi jeho fotku?

46 Monien Monien | 6. listopadu 2013 v 16:32

[17]:No to si nemyslím

47 Monien Monien | 6. listopadu 2013 v 16:35

[28]: Je to spíž jeho povahou a chování,on sám pak přiznává že nechtěl sloužit Galbatorixovi ale co měl jiného dělat

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama