Miluju práci, dokážu celý hodiny sedět a dívat se na ní...

Jurský park (1993)

16. července 2008 v 0:14 |  Nejúžasnější filmy
JURSKÝ PARK (Jurassic park)
Příroda si najde cestu...
Doktor Alan Grant a doktorka Ellie Sattlerová pracují jako archeologové a neustále hledají zkamenělé kostry dinosaurů. Jednoho dne je navštíví milionář John Hammond a pozve je na víkend do svého nově vybudovaného parku. Od nich chce, aby na jeho park vypracovali odborný posudek, protože bez něj nebude park otevřen. Hammond však o ostrově odmítá sdělit jakékoli bližší informace.
Helikoptérou jsou dopraveni na ostrov Isla Nublar, společně s právníkem jménem Donald Gennaro a teoretikem Ianem Malcolmem, kteří mají také vypracovat posudek.
Doktorka Sattlerová nachází několik rostlin, které vyhynuly už v období pravěku, ale největší překvapení je však teprve čeká. Při cestě do řídícího centra parku je Hammond vezme přes louku, na které se pase stádo dlouhokrkých dinosaurů.
Všichni jsou v šoku a Hammond se jim svěřuje, že vlastní doly na hledání jantaru (zkamenělé pryskyřice). Právě v jantaru se nejčastěji nacházejí komáři z období druhohor. Jeho genetici vzali DNA v těchto komárech, kteří sály dinosauří krev a doplnili ji pomocí žabí DNA. Tak vznik genetický kód, s jehož pomocí se jim podařilo naklonovat první dinosaury.
Prvotní okouzlení vědců však brzy vyprchá a začínají se obávat dinosauřího chování. Hammond je neustále ujišťuje, že se nemůže nic stát - celý park je řízen počítači, za kterými sedí největší experti na světě.
Alan, doktorka Sattlerová, Ian Malcolm, Gennaro a dvě Hammondova vnoučata Lex a Tim se vydávají na vyhlídkovou jízdu po rozlehlém parku. Zprvu vidí jen jednoho nemocného Triceratopse, u kterého zůstává Ellie a pár prázdných výběhů.
K ostrovu se začíná blížit tropická bouře a ještě ke všemu počítačového maniaka Dennise Nedryho, který pracuje pro Hammonda, najal neznámý boháč. Nedryho úkolem je ukrást několik dinosauřích embryí a způsobit v parku chaos. Toho docílí vypnutím elektřiny v řídícím centru. Díky tomu se však dostává ven většina nebezpečných dinosaurů a mezi nimi i T-Rex, který zaútočí na auta vyhlídkové jízdy. Sežere Gennara a Malkolma ošklivě poraní. Alan zachrání obě děti a vydávají se společně na dlouhou cestu přes park zpět do hlavní budovy. Ellie mezitím najde Malkolma a dopraví ho do bezpečí.
Několik počítačových programátorů se pokouší park znovu obnovit. Místo toho však spadne celý systém. Hammond, Malcolm, Ellie a několik programátorů zůstává v relativním bezpečí hlavní budovy, zatímco Alan s Lex a Timem bojují o přežití uprostřed divočiny. Největší strach však nemají z obrovského T-Rexe, ale z mnohem nebezpečnějších, inteligentních velociraptorů...
Podaří se Alanovi a dětem dostat do bezpečí? A budou vůbec někde na ostrově v bezpečí?


Tady je pár obrázků z filmu:-):
CO JÁ NA TO: Myslím, že právě první "Jurský park" ve mě vyvolal filmové šílenství. Pamatuji si, že mě efekty naprosto uzemnily a okamžitě jsem se zamilovala do dinosaurů. Přála jsem si být na místě hlavních postav, z nichž mě mile překvapili můj oblíbenec Sam Neill a Jeff Goldblum. Myslím, že Steven Spielberg je jeden z mála režiséru, kteří si umí vytipovat, co se bude lidem líbit a následně natočit přelomové dílo. Tento film má několik úžasných scén jako je ta, ve které se helikoptéra poprvé blíží k ostrovu. Miluji též dokonalou hudbu - prostě perfektní. Mám ráda i další dvě pokračování, ale ani jedno z nich se nemůže rovnat původnímu filmu...:-)
MOJE HODNOCENÍ: 9/10... neboli 89%
+ jako bonus trailer (zhlédnout, prosím):

Hrají: Sam Neill (Dr. Alan Grant), Laura Dern (Dr. Ellie Sattlerová), Jeff Goldblum (Dr. Ian Malcolm), Richard Attenborough (John Hammond), Martin Ferrero (Donald Gennaro), Joseph Mazzello (Tim Murphy), Ariana Richards (Lex Murphy), Bob Peck (Robert Muldoon), Samuel L. Jackson (Ray Arnold), Wayne Knight (Dennis Nedry).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 christos christos | 16. července 2008 v 0:16 | Reagovat

dobrí filmale nebyli tam moja oblíbený zvěř kapri a vorangutáni

2 Allien.9 Allien.9 | E-mail | Web | 16. července 2008 v 0:27 | Reagovat

No... Planetu opic sem dam mozna taky.:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama