Miluju práci, dokážu celý hodiny sedět a dívat se na ní...

Sunshine (2007)

21. července 2008 v 20:01 |  Nejúžasnější filmy
SUNSHINE (Sunshine)
Naše Slunce umírá. Lidstvu hrozí zánik. Před sedmi lety byla ke Slunci vyslána kosmická loď Ikaros, která měla Slunce znovu zažehnout. Ale mise skončila neúspěchem. Loď zmizela dřív, než k hvězdě doletěla. Před šestnácti měsíci jsem já, Robert Capa, spolu s dalšími sedmi členy posádky opustil Zemi sužovanou solátní zimou. Náš náklad: Hvězdná bomba o hmotnosti ostrova Manhattan. Náš cíl: Zažehnout hvězdu - uvnitř hvězdy.
Loď Ikaros 2 je již několik měsíců ve vesmíru. Posádka je sestavena z kapitána Kaneda, fyzika Capy, technika Mace, navigátorky Cassie, zástupce kapitána Harveyho, Corazonové starající se o zásoby, Treye a psychologa Searlea. Přesto, že se všichni dobře znají a jsou přátelé, začínají se pomalu nesnášet, na ničem se nedokáží shodnout a dělají chyby.
Ikaros 2 letí po předem vytyčené dráze přímo ke Slunci. Když loď mine Merkur, zachytí volání o pomoc. Je z lodi Ikaros, o které si všichni mysleli, že je nenávratně pryč. Poté, co vznikne v kyslíkové zahradě požár, je rozhodnuto letět k Ikarovi a doplnit kyslík.
Při složitém obratu lodi však Trey udělá závažnou chybu. Díky mnoha výpočtům zapomene přesměrovat otočení obrovských štítů, které odrážejí sluneční záři. Část štítu je poškozena, a proto se kapitán Kaned a Capa vydávají ven opravit škody. Počítač se však z bezpečnostních důvodů chopí velení lodi a začíná opět otáčet štíty přímo proti Slunci. Capa se vrací do lodi, kapitán Kaned je rozhodnut doopravit štíty a už se nestíhá vrátit - je zaživa spálen Sluncem.
Trey, který vše zavinil tráví zbytek cesty na ošetřovně pod sedativy, protože má sklony k sebevraždě. Loď je ale znovu provozuschopná a vydává se co nejkratší cestou k Ikarovi.
Mace, Capa, Searle a Harvey se vydávají nalezenou loď prozkoumat. Je plná prachu, který je z osmdesáti procent tvořen lidskou kůží. Posádku nacházejí v observatoři, kde jsou všichni shořelí na prach. Uvěřili, že všechno řídí Bůh, misi nedokončili schválně a nakonec spáchali hromadnou sebevraždu - dobrovolně se upálili.
Ikaros 2 je však náhle odtržen od Ikara a posádka se nemůže vrátit zpět. V přetlakové komoře je jediný skafandr, který dostane Capa, protože jedině on dokáže aktivovat atomovou bombu a splnit tak úkol.
Počítač Ikara je ale zničen, a proto je nutno otevřít dveře ručně. Searle zůstává , otvírá dveře, a poté spáchá sebevraždu způsobem, jakým to udělala posádka Ikara. Capa a Mace se nakonec dostávají do bezpečí Ikara 2, Harvey je vtažen do vesmíru a v dvěstěstupňovém mrazu bez skafandru umírá.
Kyslík na lodi však neustále dochází. Searle a Harvey jsou sice mrtví, ale je potřeba zabít ještě jednoho člena, aby mohla být mise dokončena. Zbylí tři členové posádky proto odhlasují zabití Treye, i přesto, že je Cassie proti. Trey si však mezitím sám podřeže žíly.
Capa žádá po několika dnech palubní počítač o ověření kyslíku. Počítač mu sděluje že až ke Slunci nevystačí. Corazanová však prováděla několik výpočtů a zjistila, že pro zbylé čtyři osoby (Capa, Cassie, Mace a ona) kyslík vydrží. Ale počítač Capovi hlásí, že členů posádky je pět...
Kdo je pátý, když jsou všichni ostatní mrtví? A podaří se splnit misi a zachránit lidstvo?


Tady je pár obrázků z filmu:-):
CO JÁ NA TO: Angličané umí točit úžasné filmy. Toto netradiční sci-fi je skvělým příkladem.;-) Proč? Není to totiž tuctové sci-fi. Má velmi silný příběh, děj je dramatický a celý film je vlastně thriller. Konec je více hororový, než v typických hororech. Ke konci jsem strachy zajížděla do sedačky. Na "Sunshine" jsem šla do kina, protože takovéhle filmy potřebují velké plátno. Peněz ani trochu nelituji, byl to opravdu skvělý zážitek - efekty a vizuální stránka je téměř nepřekonatelná. Je to překrásný a hodně drsný film, kterých není mnoho. Snímek je navíc provázen velmi sugestivní hudbou, která je schopná vás vyděsit k smrti a na druhou stranu vám klidně vžene slzy do očí...:-(
MOJE HODNOCENÍ: 8/10... neboli 80%
+ jako bonus trailer (zhlédnout, prosím):

Hrají: Cillian Murphy (Robert Capa), Chris Evans (Mace), Rose Byrne (Cassie), Cliff Curtis (Searle), Michelle Yeoh (Corazonová), Hiroyuki Sanada (Kaneda), Troy Garity (Harvey), Benedict Wong (Trey), Mark Strong (Pinbacker), Paloma Baeza (sestra Capy) Archie Macdonald (dítě), Sylvie Macdonald (dítě), Chipo Chung (hlas Ikara).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama