Miluju práci, dokážu celý hodiny sedět a dívat se na ní...

Svět podle Prota (2001)

11. července 2008 v 23:43 |  Nejúžasnější filmy
SVĚT PODLE PROTA (K-PAX)
Svět jinýma očima...
V obrovské nádražní hale oloupí parta kluků starou paní. Přivolaní policisté narazí na podezřelého muže v černých brýlích, který u sebe nemá žádná zavazadla, ani doklady a podle několika svědků se prostě z ničeho nic objevil uprostřed haly. Po výslechu jsou si policisté jisti, že je blázen, a proto ho nechají převézt na místní psychiatrickou kliniku.
Na starosti ho dostává workoholický psychiatr Mark Powell. Ten je samozřejmě přesvědčen, že je muž blázen. Pak ale zjistí několik velmi znepokojujících informací. Mužovy oči jsou velice citlivé, proto musí pořád nosit černé brýle a dokáží dokonce rozeznat ultrafialové záření. To však oči normálního člověka nedokáží.
Doktor Powell se o něho začíná více zajímat a domluví si s ním soukromé schůzky. Muž se doktorovi svěřuje, že se jmenuje Prot, pochází ze vzdálené planety K-PAX a je tu, aby si dělal poznámky o místních lidech, kultuře a životě. Tuhle planetu si prý velmi zamiloval, především pak její ovoce (banány), které jí i se slupkou.
Prot má také až nepřirozenou paměť. Ihned si pamatuje jména všech pacientů, zaměstnanců i doktorů v celém pětipatrovém ústavu. Je velmi milý a přátelský, díky čemuž si ho všichni ihned oblíbí. Dokonce pomůže vyléčit tři pacienty.
Doktor Powell se snaží Prota přesvědčit, že žádný K-PAX neexistuje, a tak se domluví se svým přítelem, který pracuje jako astrolog. Prot je v doprovodu doktora odvezen do hvězdárny, ve které mu dává několik astrologů otázky ohledně jeho planety. Dozvídají se, že ta planeta skutečně existuje, nalézá se v jedné ze vzdálených galaxií a má skutečně čtyři měsíce. Nakonec dají Protovi za úkol nakreslit všechny oběhy, které jeho planeta vykonává. Prot je nakreslí všechny a správně i přesto, že jsou jich desítky. Takovéto informace však nebyly nikdy zveřejněny.
Doktor začíná Protovi pomalu, ale jistě věřit. Alespoň do doby, než se zmíní o příteli ze Země jménem Pete. Doktora to ihned zaujme, avšak Prot o něm odmítá dál mluvit. Mark Powell se snaží zjistit jakoukoli informaci, a proto donutí Prota podstoupit hypnózu, která je však k ničemu.
Nakonec se Mark rozhodne vzít Prora na víkend k sobě domů. Jeho manželka si Prota zamiluje, stejně jako děti a přátelé. Navíc jim Prot uštědří další šok, když dokáže, že rozumí jejich psovi. Při večeři se však Prot šíleně vyděsí vody a dostane záchvat.
Po návratu na kliniku se Prot svěřuje Markovi, že se za několik dnů vrátí pomocí slunečního paprsku zpět na K-PAX. Mark se nyní více než kdy jindy snaží odhalit pravdu o Protově minulosti, protože se obává, že se v den údajného návratu chystá spáchat sebevraždu...
Je Prot skutečně mimozemšťan nebo pouze obyčejný člověk s dramatickou minulostí? Pokud je to ale obyčejný člověk, jak je možné, že toho tolik ví a umí? A kdo je ten tajemný Pete?


Tady je pár obrázků z filmu:-):
CO JÁ NA TO: Tenhle film se řadí do žánru sci-fi, ale vlastně jím není. Děj má perfektně vymyšlený do posledních detailů. Už ten počáteční nápad je úžasný. Dialogy postav (především pak Prota a Marka) jsou k nezaplacení - prostě dokonalé - jsou tak upřímné, až to bolí. Navíc se mi strašně líbí scény, ve kterých Prot uzemní všechny natolik, že jen zůstanou civět s otevřenou pusou...:-) No, a ty, kde jí ovoce.:-D Musím samozřejmě vyzdvihnout dokonalého Kevina Spaceyho, který je tady stejně výborný jako v "Americké kráse". Je tak naivní, že byste mu dali pusu!:-) Konec filmu miluji a zároveň nenávidím. Pokaždé u něho ale uroním několik slz...:-(
MOJE HODNOCENÍ: 9/10... neboli 90%
+ jako bonus trailer (zhlédnout, prosím):
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama